Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Zastanawiasz się jak ekologicznie zapakować przesyłkę, którą masz do wysłania? Sprawdź nasz artykuł i poznaj sposoby na ekologiczne pakowanie paczek!

0
609

W dzisiejszych czasach przesłanie paczki do dowolnego miejsca na świecie (mogą to być popularne przesyłki do Anglii czy przesyłki do Niemiec) jest dziecinnie proste i na tyle tanie, że w praktyce stać na to każdego. Dlatego też ilość paczek, które każdego dnia przemierzają świat, jest niezliczona. Jednak warto zastanowić się, jak taka ilość często plastikowych opakowań wpływa na środowisko naturalne. Przecież niepotrzebne opakowania i tak w końcu trafią do kosza, a stamtąd na wysypisko, albo do morza. Osoby, którym zależy na ekologicznym podejściu do życia, powinny więc zastanowić się nad tym, czy istnieją możliwości nieco bardziej przyjaznego dla środowiska pakowania przesyłek. Jak ekologicznie zapakować przesyłkę? Dowiesz się o tym z naszego najnowszego wpisu!

Jaki materiał wybrać do ekologicznego zapakowania przesyłki?

Praktycznych pomysłów na opakowania ekologiczne do paczek jest kilka. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, co właściwie chcemy osiągnąć, pakując paczkę. Najczęściej chcemy zapakować ją tak, żeby była jak najmniejsza (w wielu firmach kurierskich oznacza to mniejsze koszt wysyłki paczki). Znaczenie ma również bezpieczeństwo. Zapakowana rzecz powinna dotrzeć na miejsce nieuszkodzona, niezależnie od tego, jak bardzo jest delikatna. Najprostszym rozwiązaniem jest więc owinięcie wysyłanego przedmiotu kilkoma warstwami folii bąbelkowej, a później zapakowanie w nieprzezroczystą folię stretchową – na bezpieczeństwa najlepiej również w kilka warstw. Już na pierwszy rzut oka widać doskonale, że takie opakowanie jest najdalsze jak to tylko możliwe od tego, co moglibyśmy nazwać ekologicznym. Jaka jest więc alternatywa?

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę? – postaw na kartony!

Przede wszystkim warto wrócić do kartonów – to najlepsze ekologiczne opakowania, jakie są w tym momencie dostępne. Przedmiot zapakowany w tekturowe pudło będzie co prawda zajmował nieco więcej miejsca, ale z punktu widzenia firmy kurierskiej wymiary paczki pozostaną takie same. Najlepsze byłoby pudełko z szarej tektury, ale warto na tę sprawę przede wszystkim popatrzeć racjonalnie. Jeżeli w domu posiadamy niepotrzebne nikomu pudełko w odpowiednim rozmiarze, to jego użycie (nawet jeżeli nie jest do końca ekologiczne) jest i tak lepsze, niż kupowanie nowego, specjalnie w tym celu. Dobrym pomysłem jest zastąpienie taśmy do zamknięcia pudełka zwykłym sznurkiem (tylko nie plastikowym). Jeżeli jednak sznurek nie wystarcza i koniecznie potrzebujemy użyć taśmy, to najlepiej jest ograniczyć ją do niezbędnego minimum. 

Czym zabezpieczyć pudełko?

Czasem konieczne jest również dodatkowe zabezpieczenie pudełka z zewnątrz materiałem zapewniającym paczce wodoodporność. Oczywiście najlepiej sprawdza się w tym celu plastik. Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele jego odmian podlega recyklingowi. Do owinięcia paczki z zewnątrz najlepiej jest więc użyć grubej folii (na przykład opakowania po produkcie, który i tak kupujemy), która będzie mogła być później przetworzona. Zdecydowanie nie jest z tej perspektywy dobrym pomysłem, wykorzystanie niepodlegającej recyklingowi folii stretch.

A jak zapakować delikatne przedmioty, żeby nie uległy zniszczeniu podczas wysyłki kurierem? Przeczytaj o tym nasz poradnik i zaoszczędź sobie kłopotów z uszkodzoną w transporcie przesyłką! Zadziałaj prewencyjnie i nie martw się o swoją paczkę!

opakowanie ekologiczne paczki

Czym wypełnić ekologiczną przesyłkę?

Jeżeli do zapakowania przesyłki używamy pudełka, to konieczne będzie odpowiednie jego wypełnienie, tak by znajdujące się  wewnątrz przedmioty były dobrze zabezpieczone. Najczęściej używa się do tego celu styropianu, wypełniacza z pianki, albo ścinek z produkcji gąbek. Jednak żaden z tych materiałów nie jest ekologiczny i nie powinno się go kupować. Jeżeli jednak już mamy taki materiał w domu, ponieważ na przykład wypełniał on paczkę, która do nas przyszła, to jak najbardziej dobrym pomysłem jest go użyć. Dlatego też warto takich wypełnień nie wyrzucać, kiedy już pojawią się w naszym domu. Co jednak, kiedy nie mamy nic takiego pod ręką i musimy znaleźć inne, ekologiczne wypełniacze paczek? Często używa się w tym celu specjalnie przygotowanego wypełnienia z odpowiednio pociętej tektury. Jednak również dobrze sprawdzą się pogniecione stare gazety, a nawet foliowe opakowania – powtórne użycie nieekologicznych odpadów jest jednym z bardziej ekologicznych sposobów ich zagospodarowania.

Paczka już spakowana? Zamów kuriera i wysyłaj swoje paczki gdzie tylko chcesz! Pomoże Ci w tym AlleKurier, oferując tanie wysyłki (oszczędność do nawet 70% w porównaniu do nadania przesyłek bezpośrednio u przewoźników).

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Często zdarza się, że paczki wysyłamy firmami kurierskimi, które mają własne, plastikowe opakowania, które oczywiście nie są ekologiczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze warto zorientować się, czy użycie oryginalnego opakowania jest faktycznie konieczne. Wiele firm traktuje je po prostu jako nieobowiązkowe ułatwienie. W takich sytuacjach spokojnie możemy zapakować paczkę po swojemu, pamiętając tylko o naklejeniu etykiety. Czasem jednak może okazać się, że zapakowanie paczki w określony rodzaj opakowania jest konieczne – wtedy warto rozważyć wybór innego przewoźnika. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, dobrze jest spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy – jeżeli nie możemy osiągnąć wszystkiego, warto postarać się choćby o część. Zawsze można dołożyć w takiej sytuacji starań do tego, aby pozostałe elementy opakowania, takie jak wewnętrzne pudełko i jego wypełnienie były jak najbardziej ekologiczne. Czasem warto zrobić niewielką rzecz, dzięki której stan środowiska naturalnego poprawi się choćby odrobinę. Jak ekologicznie zapakować przesyłkę? Teraz już wiesz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here