Wraz z rozwojem e-commerce, przewoźnicy krajowi i międzynarodowi starają się sprostać oczekiwaniom klientów w jak największym stopniu. W chwili obecnej wskazać można na co najmniej kilka form nadawania i odbioru przesyłek. Jakie są dostępne metody dostawy przesyłek? Sprawdź poniżej poszczególne formy dostawy i odbioru przesyłek wraz z ich największymi wadami oraz zaletami.
Kurier – najpopularniejsza metoda dostawy przesyłek
Przesyłki kurierskie są zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną formą doręczania paczek i nie ma w tym nic dziwnego. Oferują dużą wygodę, a przy tym nie odbiegają znacząco cenowo od innych form dostawy.
Jedną z największych zalet tej formy dostawy jest fakt, że odbiór przesyłki kurierskiej jest niezwykle wygodny. Jeśli przebywasz w domu (np. pracując zdalnie, będąc na urlopie macierzyńskim lub po prostu mając dzień wolny), nie musisz wychodzić z niego, aby odebrać przesyłkę. Zapewniamy, że tę zaletę przesyłek kurierskich docenisz w szczególności w zimny dzień, podczas choroby lub gdy… paczka będzie po prostu za ciężka, by przynieść ją z punktu odbioru.
Dlaczego warto wybrać kuriera jako metodę dostawy przesyłek?
Dodatkowo, dostawy kurierskie są bezpieczne. Nawet jeśli przesyłka zostanie uszkodzona w trasie, co może zdarzyć się każdemu przewoźnikowi, spisanie protokołu szkody z kurierem daje sporą szansę na uzyskanie odszkodowania za uszkodzenia. Dodatkowo, w razie znacznych uszkodzeń i braku chęci współpracy kuriera (np. zaczekania, aż otworzysz paczkę) – możesz po prostu odmówić jej przyjęcia.
Nie można również zapominać o tym, że dostawy kurierskie są jedną z szybszych form dostawy i można z nich skorzystać zarówno w ramach kraju, jak i nadając przesyłkę zagraniczną. Tego samego nie można powiedzieć na przykład o wielu punktach odbioru, które działają tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju.
Pamiętaj również, że usługi kurierskie są najbardziej elastyczne spośród wszystkich opcji dostawy. Przede wszystkim, wiele firm kurierskich udostępnia bezpośredni numer do kuriera, z którym możesz porozumieć się np. w zakresie pozostawienia przesyłki u sąsiadów lub przełożenia terminu jej odbioru na następny dzień. Dzięki temu, zyskujesz możliwość wygodnego odbioru paczki nawet wtedy, gdy w dniu pierwszej próby doręczenia nie ma Cię w domu
Odbiór przesyłek w punkcie (np. kiosku Ruchu)
Odbiór paczki może odbywać się również w punkcie. Jeśli regularnie bywasz obok któregoś z punktów odbioru, taka forma nadawania przesyłek może być dla Ciebie atrakcyjna. Pamiętaj jednak, że odbierając paczkę w punkcie odbioru, musisz dopasować się do godzin jego otwarcia. O ile stacje benzynowe w większości przypadków działają całodobowo, tego samego nie można powiedzieć chociażby o kioskach RUCH-u. To oznacza, że możesz napotkać na pewne trudności ze zdążeniem po odbiór przesyłki, jeśli punkt jest czynny krótko lub wręcz w godzinach Twojej pracy.
Dodatkowo, choć trudno odmówić odbiorom w punktach pewnej wygody, niestety może okazać się również, że przyjdzie Ci czekać w kolejce. Wiele osób korzystających z tej formy odbioru z pewnością potwierdzi, że choć zdarza się, że odbiór odbywa się w ciągu kilku chwil – nierzadko trzeba również czekać w kilkuosobowej kolejce.
Odbiór paczek w Paczkomacie
Paczkomaty InPost cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Trudno jest odmówić im takich zalet jak na przykład duże możliwości dostosowania pory odbioru do własnych preferencji. Jeśli zechcesz wyjąć przesyłkę z paczkomatu o północy – nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie tak się stało.
Z drugiej jednak strony, przesyłki znajdują się w paczkomacie jedynie przez 48h z możliwością odpłatnego przedłużenia. Jeśli nie masz pewności, w jakim terminie zostanie nadana paczka (np. sprzedawca określił termin wysyłki między 3 a 6 dni roboczych), a jednocześnie planujesz kilkudniowy wyjazd w najbliższym czasie – może okazać się, że przesyłka wróci do odbiorcy nim zdążysz się po nią wybrać. W chwili obecnej nie istnieje także możliwość odbioru paczki w siedzibie firmy, w związku z czym po 48 godzinach w paczkomacie – Twój zakup wróci do nadawcy.
Poczta Polska – klasyczna metoda dostawy paczek
Kolejną formą odbioru paczki jest również możliwość… wybrania się po nią na pocztę. Usługa ta nie ma nic wspólnego z awizowaniem przesyłki przez listonosza – Poczta Polska po prostu stworzyła odrębną możliwość odbioru paczki bezpośrednio z wybranego oddziału. Jeśli zdarza Ci się chodzić na pocztę i masz ją w pobliżu – możesz wypróbować tę metodę dostawy przesyłek. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że w tej samej kolejce będą stać osoby chcące nadać przesyłkę, odebrać awizowane pismo czy chcące wysłać przekaz pieniężny. To oznacza, że – jeśli będziesz mieć dużego pecha lub trafisz na „godziny szczytu” – może okazać się, że spędzisz na poczcie więcej czasu niż było planowane.
Jak widać, w Polsce istnieje kilka metod dostawy przesyłek. Choć każda z nich ma swoje wady i zalety, jeśli poszukujesz rozwiązania elastycznego i jednocześnie wygodnego – postaw na usługi kurierskie. Dzięki mnogości udogodnień, jakie zapewnia większość firm kurierskich, odbierzesz swoją przesyłkę w odpowiadającym Ci terminie, bez konieczności wychodzenia z domu.