Broker usług kurierskich? – jak działa?

0
495

Ceny usług kurierskich ciągle idą w górę, co nie zmienia wcale zapotrzebowania na nie. Wprost przeciwnie – wydaje się, że w ostatnich latach znaczenie firm kurierskich znacznie wzrosło. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jak sprawić, żeby za przesyłkę zapłacić mniej. Okazuje się, że jest tu pewne rozwiązanie – broker usług kurierskich.

Czym jest broker kurierski?

Broker kurierski jest to firma, której praca polega na pośredniczeniu, pomiędzy firmą kurierską a klientem. Brokerzy zazwyczaj współpracują z wieloma firmami kurierskimi, z czego dla klientów wynika cały szereg korzyści. Należy tu wspomnieć, że broker sam w sobie nie dostarcza żadnych przesyłek, ale jedynie pośredniczy w transakcji. Wydawać by się więc mogło, że kurier zamawiany w ten sposób powinien być droższy, niż kiedy zamawia się go bezpośrednio. Tak jednak nie jest, a przyczyny tego leżą w sposobie działania firm brokerskich.

Jak działa broker usług kurierskich?

Klienci firm brokerskich najczęściej nie mają z nimi żadnego, bezpośredniego kontaktu, a całość obsługi wykonywana jest telefonicznie, bądź za pośrednictwem internetu. Klient zamawia dostarczenie przesyłki z danego miejsca, do określonego punktu docelowego. Brokerkurier współpracuje z wieloma, działającymi na rynku firmami kurierskimi – zarówno tymi największymi, jak i lokalnymi. Ma więc zawsze dostęp do informacji, na temat aktualnych ofert. Broker usług kurierskich zajmuje się organizacją transportu przesyłki w taki sposób, żeby uwzględniając jej rodzaj, wielkość, czy wartość, usług była jak najtańsza dla klienta. Wielu brokerów umożliwia klientom wybór konkretnych przewoźników, a także dodatkowe usługi, jak na przykład ubezpieczenie przesyłki i wiele innych.

Dlaczego warto skorzystać z usług brokera?

Jak wspomniano wcześniej, przesłanie paczki za pośrednictwem firmy brokerskiej jest tańsze, niż gdy usługę zamawia się bez pośredników. Jest to możliwe z prostego powodu. Brokerzy nawiązują współpracę z wieloma firmami kurierskimi i jako ich klienci, przesyłają ogromne ilości paczek. Dla wielu firm są więc klientami strategicznymi, którzy mogą wynegocjować bardzo korzystne dla siebie warunki. Cena usług, kiedy organizuje je pośrednik kurierski, jest więc niższa, ponieważ broker wynegocjował niższe ceny u firmy kurierskiej. Jednak dla klientów wynikają z tego również inne korzyści.

Lepsza oferta, którą firmy kurierskie dają brokerom, nie ogranicza się wyłącznie do cen. Wystarczy przejrzeć standardowe oferty najbardziej popularnych kurierów, żeby zobaczyć, że nie w każde miejsce wysłać paczkę jest tak samo łatwo, nie wspominając o odbiorze. Często konieczne jest również dopłacenie za określone usługi. Decydując się na skorzystanie z usług brokera, klienci nadający paczkę mogą mieć znacznie więcej, za tę samą, albo nawet niższą cenę.

Istnieją jeszcze inne plusy, korzystania z usług pośredników kurierskich, na których skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy. Jest na przykład znacznie łatwiejsze rozliczanie usług kurierskich. Firmy mogą przesyłać do swoich klientów i partnerów biznesowych różnego rodzaju przesyłki. Czasem mogą być to paczki o bardzo dużych gabarytach, a czasem znacznie mniejszych. Może to być równie dobrze po prostu koperta z dokumentami. Biorąc pod uwagę to, że ceny przewozu takich paczek na pewno będą się znacznie różnić u różnych kurierów, to dla oszczędności najczęściej wybiera się usługi kilku firm (innym kurierem pójdą listy, a innym duże paczki). Generuje to konieczność rozliczeń z kilkoma różnymi kurierami, a więc zwiększa ilość pracy, którą przedsiębiorca musi wykonać. Broker usług kurierskich pozwala to wszystko uprościć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here