Przesyłka dłużycowa – co warto wiedzieć?

0
840

Pomimo tego, że dla niektórych osób termin przesyłka dłużycowa brzmi dosyć enigmatycznie, jest to nic innego jak paczka o niestandardowych wymiarach, bardzo dużej długości. To właśnie owa długość stanowi tutaj największy problem, jeśli chodzi o wysyłkę, dlatego konieczne staje się zorganizowanie odpowiedniego transportu. Przesyłki dłużycowe są zwykle lekkie pomimo swojej wielkości, ale równie problematyczne do przewiezienia co te wielkogabarytowe, nadmiernie ciężkie.

Co określa się mianem przesyłki dłużycowej?

Łatwo domyślić się, że przesyłka dłużycowa, czyli taka o niestandardowych wymiarach, będzie problematyczna w transporcie. Trudności pojawiają się zarówno w przypadku nadawcy, jak również firmy kurierskiej i odbiorcy. Mianem przesyłki dłużycowej można już określić paczkę, której wymiary pojedynczego elementu nie przekraczają sześciu metrów długości oraz 2,1 metra wysokości. Łączna ich suma nie może być większa niż sześć metrów, a składają się na to parametry dotyczące długości, szerokości i wysokości paczki. Kolejną kwestią jest waga takiej przesyłki dłużycowej. Przyjęło się, że sto kilogramów odpowiada jednemu metrowi bieżącemu. Należy od razu podkreślić, że waga rzeczywista nie może przekroczyć trzydziestu kilogramów.

Przesyłki dłużycowe przewozi się na specjalnych paletach do tego przeznaczonych. Ważne jest to, aby zostały odpowiednio zabezpieczone. Nie może być tak, że w trakcie transportu dojdzie do ich przemieszczenia się, dlatego tak ważną kwestią okazuje się być właściwe zabezpieczenie towaru. Wśród przesyłek dłużycowych występuje dodatkowy podział na przesyłki piętrowalne i niepiętrowalne. Za te pierwsze uznaje się wszystkie paczki mające poniżej 125 cm wysokości. Bardziej problematyczne w transporcie są przesyłki niepiętrowalne, czyli takie o wysokości powyżej 125 cm, gdzie nie można na nie położyć niczego dodatkowego. Niemożliwy staje się wobec tego transport większej ilości paczek poukładanych na sobie. Przesyłka dłużycowa niepiętrowalna wymaga wyodrębnienia osobnej przestrzeni transportowej.

Jak wysłać przesyłkę dłużycową?

Obecnie wiele firm kurierskich oferuje usługę transportu przesyłek dłużycowych, dlatego nie ma większego problemu z jej zrealizowaniem, niezależnie od zamieszkiwanej miejscowości – dotyczy to zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Oczywiście tego typu usługi wiążą się z wyższymi kosztami niż przy wysyłce paczek o standardowych wymiarach. Zawsze można jednak negocjować z firmą transportową, dostosować wysyłkę do możliwości przewoźnika. Na rynku działa wielu kurierów, dlatego w celu znalezienia odpowiedniego usługodawcy warto skorzystać z gotowych narzędzi w postaci porównywarek cen. Za ich pomocą można oszacować koszty wysyłki konkretnej przesyłki dłużycowej. Profesjonalny transport przesyłek dłużycowych oferują firmy kurierskie takie jak DHL i FedEx. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że każdy przewoźnik posiada swój regulamin i ograniczenia dotyczące transportu tego typu paczek. Na ostateczną wycenę składa się wiele czynników, dlatego każda usługa rozpatrywana jest indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here