Europalety – czym się charakteryzują?

0
612

Europalety – czym się charakteryzują? Europaleta jest dziś jednym z podstawowych narzędzi, których używa się w składowaniu i transporcie towarów. To, jak wygląda i jakie są dokładne właściwości europalet jest wypadkową konkretnych potrzeb związanych z wymienionymi obszarami działalności, a także potrzeby zestandaryzowania rozwiązań w różnych krajach. Jak więc nietrudno się domyślić, prawdziwa paleta euro musi charakteryzować się konkretnymi i ściśle określonymi cechami.

Definicja europalety

Europaleta jest rodzajem wykonanej z drewna i sklejki (klocki) palety, która określana jest symbolem EPAL. Wzorzec wykonania tego rodzaju palety określony jest szczegółowo przez europejską normę UNE-EN 13698-1. Każda europaleta powinna być oznaczona wypaloną pieczęcią z jej symbolem, a w niektórych przypadkach również metalowym znacznikiem. Dzięki normalizacji wymiarów, materiału, z jakiego palety są wykonane, wagi i wytrzymałości, czyli wszystkich właściwości palety, mogą być one używane we wszystkich magazynach i samochodach ciężarowych w taki sam sposób, a infrastruktura również może być ujednolicona. Dzisiaj używa się również innych rodzajów palet, jednak ich wymiary zawsze w jakiś sposób odpowiadają wymiarom europalety.

Europaleta wymiary

Wymiary europalet – 1200 x 800 x 100 mm – nie są przypadkowe i mają o wiele większe znaczenie niż powszechnie się sądzi. Palety tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zmieściła się na nich określona ilość kontenerów plastikowych o zestandaryzowanych rozmiarach. Tak więc ich wymiary są wielokrotnością wymiarów tychże pojemników. Dzięki temu zawsze można dokładnie przewidzieć, jaka ilość towaru zmieści się na europalecie, co sprawia, że mogą one służyć do precyzyjnego opisywania jego ilości. Naczepy samochodów ciężarowych TIR projektuje się w taki sposób, aby wielkość ich platformy odpowiadała określonej ilości europalet, bez pozostawienia zbędnego wolnego miejsca. W ten sam sposób projektowane są również kontenery morskie.

Europaleta waga

Waga samej europalety powinna oscylować w granicach 25 kilogramów. Oczywiście z różnych względów podanie precyzyjnej wagi nie jest możliwe – mają na nią wpływ takie czynniki, jak jakość użytego w produkcji materiału, czy jego wilgotność. Zdecydowanie ważniejszym parametrem jest tutaj nośność palet. Wyróżnia się jej dwa typy – nośność statyczną i dynamiczną. Nośność statyczna to taki ciężar, który może być umieszczony bezpiecznie na palecie euro, znajdującej się na stabilnym podłożu, kiedy paleta ta nie jest w żaden sposób przemieszczana. Dla europalet wynosi ona 4T. Nośność dynamiczna – dla palety transportowanej – wynosi, w zależności od rozkładu masy, od 1000, do 1500 kg.

Dlaczego stosuje się europalety?

Podstawowe zalety europalet wymieniono już wcześniej, ale warto je w tym miejscu zsumować:
1. Europalety mają zawsze takie same wymiary i dokładnie wiadomo ile towaru się na nich zmieści, a także ile palet zmieści się w transporcie.
2. Palety takie są wymienne, to znaczy zawsze mają taką samą wartość.
3. Wielkość palet odpowiada wielkości zestandaryzowanych pojemników plastikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here