Czego nie wysyłać kurierem?

0
678

Czego nie wysyłać kurierem? Dobre pytanie! Niestety istnieją sytuacje, w których osoby korzystające z usług firm kurierskich umieszczają w paczkach przedmioty, które są zabronione w wysyłce. Często robią to całkowicie nieświadomie, chociaż zdarzają się przypadki, w których osoby celowo łamią regulaminy firm kurierskich. Kurier ma prawo zweryfikować, co znajduje się w paczce, jednak często polega on jedynie na słownej deklaracji klienta, na temat tego, co rzeczywiście się w niej mieści. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej tego, czego nie można przesyłać kurierem, zdarzają się sytuacje, kiedy klient umieszcza taki przedmiot w przesyłce. Nie zdaje on sobie jednocześnie sprawy z tego, jakie konsekwencje może ponieść. Nie są nimi jedynie odmowa świadczenia usług przez firmę kurierską, ale również konsekwencje prawne i finansowe.

Czego nie wysyłać kurierem — towary wyłączone z przewozu

Towarami wyłączonymi z przewozu są wszystkie towary uznane za nielegalne, takie jak chronione rośliny oraz zwierzęta, broń palna i amunicja, czy narkotyki. Zakaz ten jest uregulowany nie tylko przez polskie prawo, ale również przez przepisy Unii Europejskiej.

Dodatkowo towarami zakazanymi są towary wyłączone z przewozu określone i wskazane przez firmy kurierskie. U większości firm kurierskich ich lista pokrywa się, jednak najlepiej zawsze przed nadaniem paczki zapoznać się z regulaminem danej firmy i upewnić się. Takimi towarami są najczęściej:

1. Alkohol oraz produkty płynne w szklanych opakowaniach.

Jest to spowodowane wysokim ryzykiem rozbicia i uszkodzenia innych przesyłek oraz stwarza potencjalne ryzyko dla kuriera. Warto jednak nadmienić, że zakaz ten dotyczy zazwyczaj osób indywidualnych lub przedsiębiorstw, które nie mają podpisanej umowy z firmą kurierską. Na jej podstawie taka wysyłka zazwyczaj jest możliwa.

2. Rzeczy o wysokowartościowe.

Firmy kurierskie zazwyczaj odmawiają transportu bardzo kosztownej biżuterii, antyków, dzieł sztuki oraz futer. Trudno oszacować wartość danego przedmiotu, a co za tym idzie w przypadku jego uszkodzenia lub zaginięcia kwestia reklamacji i odszkodowania jest kłopotliwa i ciężka do ustalenia.

3. Materiały łatwopalne i żrące.

Są to między innymi akumulatory samochodowe oraz skrzynie biegów, a także farby i środki czystości. Tego typu towary stanowią zagrożenie dla innych przesyłek, dla kuriera oraz innych uczestników ruchu drogowego, którzy znajdują się w pobliżu transportującego paczki samochodu.

4. Żywe i martwe organizmy

W przesyłce nie mogą znajdować się szczątku ludzie oraz prochy, a także żywe ani martwe zwierzęta. Za pomocą firmy kurierskiej nie można także wysyłać rybek, węży, ptaków oraz tropikalnych roślin. Jedynym wyjątkiem są rośliny, które nie stwarzają zagrożenia.

5. Produkty żywnościowe oraz używki

Firma kurierska może nie podjąć się transportu produktów żywnościowych, które mogą ulec zepsuciu w transporcie trwającym do 7 dni. Dodatkowo zarówno osoby indywidualne, jak i firmy nie mogą wysyłać za pośrednictwem firm kurierskich wyrobów tytoniowych.

Towary, których kurier może nie przewieźć

Obowiązują również inne zakazy dotyczące zawartości paczek, w związku z którymi kurierzy mogą nie przyjąć takich przesyłek zawierających takie towary jak na przykład:
– zabawkowa broń,
– poduszka powietrzna,
– kamizelka kuloodporna,
– urządzenia związane z hazardem,
– dokumenty księgowe,
– leki,
– nasiona,
– materiały promieniotwórcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here