Wysyłka paczek po Brexicie

0
382

Brexit to zjawisko, które w opinii publicznej zagościło na dobre. Nazwa ta wzięła się z połączenia liter „br” i słowa „exit”, które – połączone ze sobą – oznaczają wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Proces ten wzbudził wiele kontrowersji we Wspólnocie i uaktywnił środowiska, które również należą do grona eurosceptyków. Naturalnie miał on również wpływ na gospodarkę Unii i UK. Jak obecnie wygląda wysyłka paczek po Brexicie? Sprawdź poniżej!

Co warto wiedzieć o brexicie?

Od strony formalnej brexit miał miejsce 31 stycznia 2020 roku. W tym samym dniu rozpoczął się okres przejściowy, który obfitował w szereg negocjacji, których celem było ustalenie funkcjonowania gospodarek obu stron w sytuacji gwałtownych zmian gospodarczych i politycznych. Okres ten zakończył się 1 stycznia 2020 roku, kiedy to Wielka Brytania zaczęła funkcjonować już całkowicie poza wspólnotą UE.

Wyjście z UE niosło ze sobą szereg następstw, głównie o wymiarze politycznym, społecznym i gospodarczym. Brexit doprowadził do ograniczenia zatrudnienia cudzoziemców na rynku pracy w UK, co doprowadziło do tymczasowych utrudnień w funkcjonowaniu niektórych gałęzi gospodarki. Wyjście z UE niosło też pewne reperkusje dla krajów pozostających w Unii, gdyż wydłużyło czas niezbędny do wysyłki towarów do UK.

Wysyłka paczek po Brexicie – nowe zasady

Wbrew obawom wielu przedsiębiorców, regulacje gospodarcze pomiędzy Unią a UK wciąż są dla obydwu stron bardzo korzystne. Mimo to, przesyłane z Polski towary muszą być poddane odprawie celnej, co oczywiście nieco wydłuży (średnio o 1 dzień) czas dostarczenia przesyłki do UK. W praktyce oznacza to, że transfer przesyłki do UK będzie wydłużony do maksymalnie 4 lub 5 dni.

Zmieniły się też w pewnym stopniu zasady dotyczące przygotowania przesyłek. Odtąd jej zawartość będzie musiała zostać dokładnie wyceniona przez nadawcę. Przy wycenie warto sugerować się cenami rynkowymi, ale też naturalnym zużyciem wybranego przedmiotu. Teoretycznie Unia Europejska i Wielka Brytania są nadal we wspólnocie bezcłowej, ale uzyskanie zerowej stawki jest w tym przypadku uzależnione od wielu czynników. W praktyce zaleca się, aby w jednej paczce nie przesyłać przedmiotów o wartości większej niż 200 złotych, czyli równowartości około 39 funtów brytyjskich. Jeśli wartość ta będzie wyższa, brytyjski urząd celny może – na pewnych warunkach – naliczyć opłatę celną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami można w pojedynczej paczce wysłać wyłącznie towar o ściśle określonej, maksymalnej wartości. Mowa tu o barierze 135 funtów brytyjskich, czyli równowartości około 700 złotych. Należy jednak podkreślić, że rozliczenia te prowadzi się w oparciu o brytyjską walutę, uwzględniając przy tym zmieniający się kurs do złotówki.

wysyłka paczek po brexicie

Lista towarów, które nie mogą być przesyłane do UK

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, transport dóbr do UK nie może obejmować następujących przedmiotów, towarów i pamiątek:

  • materiałów łatwopalnych (co raczej oczywiste),
  • lekarstw – przed wysyłką należy sporządzić listę przesyłanych suplementów i witamin),
  • wyrobów tytoniowych, alkoholu i papierosów,
  • materiałów wybuchowych, radioaktywnych, a także żrących i cuchnących,
  • amunicji i jakiejkolwiek broni,
  • środków psychotropowych, narkotyków i podobnych substancji o właściwościach uzależniających,
  • żywych zwierząt i roślin,
  • zwłok, szczątków ludzkich i zwierzęcych,
  • dzieł sztuki, kamieni szlachetnych i drogocennych metali, a także walut, zbywalnych papierów wartościowych, certyfikatów i wielu podobnych towarów.

Podsumowując, wysyłka po brexicie wygląda podobnie jak przed wyjściem z Wielkiej Brytanii z UE, aczkolwiek pojawiają się tu pewne drobne obostrzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here