Przesyłka niestandardowa – co warto wiedzieć?

0
659

Przesyłka niestandardowa, to niezwykle ciekawy temat. Każda wysyłająca przesyłki osoba wie, że koszt ich wysłania bardzo mocno zależy pod tego, czy wysyła się przesyłkę standardową, czy też może niestandardową. Problem tylko w tym, że jeśli chodzi o wersje standard, to mniej więcej każdy wie, o jaki rodzaj przesyłki chodzi. Schody zaczynają się w chwili, gdy spedytor uzna naszą paczkę za niestandardową. Co to konkretnie oznacza i z czym się dla nas wiążę?

Kiedy przesyłka jest niestandardowa?

Wiele osób uważa, że jeśli wysyła paczkę małą, lekką i zupełnie niczym się niewyróżniającą to wysyłają po prostu standardową paczkę. Niemiła niespodzianka ich czeka jednak wtedy, gdy kurier dokonując odbioru, zweryfikuje typ paczki, naliczając za jej wysłanie dodatkowy koszt z uwagi na nieregularną przesyłkę. Jakimi cechami się ona charakteryzuje i jak nie popełnić takiego błędu?
Przesyłka niestandardowa może być za taką uznana, wtedy gdy:

– nie jest prostopadłościanem, czyli ma nieregularny kształt,
– ma wystające elementy lub też zauważalne wypukłości,
– posiada cylindryczny kształt, czyli np. jest to kula,
– jest oznaczona naklejkami „ostrożnie” i „szkło” lub „góra/dół”,
– posiada opakowanie, które będzie uniemożliwiało swobodne poruszanie się po taśmie magazynowej podczas przeładunku, (stretch)
– opakowanie paczki nie jest kartonem.

Jeśli tylko nasza paczka spełnia choć jeden z tych warunków, z całą pewnością zostanie przez kuriera uznana za paczkę niestandardową, co wiązać się oczywiście będzie z naliczeniem wyższej opłaty za jej wysyłkę.

Przesyłka niestandardowa cena

Jak łatwo się domyślić, przesyłki niestandardowe są bardzo nie w smak każdemu spedytorowi. I nie ma znaczenia czy jest to UPS, DHL, czy też In post, a nawet Poczta Polska. Każda z tych firm niechętnie przyjmuje takie paczki, czego wyrazem jest oczywiście wyższa cena za ich wysłanie, którą musi ponieść wysyłający ją klient.
Co jednak bardzo ciekawe, każda firma inaczej określa to, czy dana paczka jest niestandardowa, czy też nie. Przykładowo w UPS oprócz wyżej wymienionych cech za paczkę niestandardową uznaje się wszystkie te które:

– zapakowane są w kontenery wysyłkowe, które wykonane zostały z drewna lub metalu,
– zawierają przedmioty luźne, lub płyny,
– są dłuższe niż 100 centymetrów,
– są cięższe niż 32 kilogramy.

Podsumowanie

Jak więc widać, kurierzy nie lubią przyjmować niestandardowych dla nich paczek, ponieważ jak łatwo się domyślić, muszą one być traktowane zupełnie inaczej, niż standardowo obsługiwana przez nich paczka. Oznacza to wyższą cenę, tak by klienci ograniczali wysyłanie takich paczek, ponieważ duża ich ilość wpłynie negatywnie na czas wysyłki pozostałych, standardowych już przesyłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here