Kurier InPost – co warto wiedzieć?

0
872

Listopad 2006 roku był szczególny dla branży spedycyjnej w Polsce. Wydawało się, że jest ona stała i można by powiedzieć wręcz zamurowana, polegająca po prostu na dostarczaniu przesyłek pod drzwi klienta. Zmieniło się to jednak w chwili powołania do życia Inpostu, a konkretniej funkcji paczkomatów.

Historia firmy InPost

InPost jest firmą pocztowo-kurierską, która funkcjonuje na rynku od 2006 roku. Firma należy do grupy Integer.pl i jest wiodącym przedstawicielem niezależnych operatorów pocztowych na polskim rynku.
Rzecz jasna jednym z największych sukcesów firmy są paczkomaty, lecz zanim mogły one powstać, Inpost zdobył kontrakt na wysyłanie przesyłek pocztowych, co było pokłosiem strajku listonoszy Poczty Polskiej w roku 2006. Był jednak pewien problem. W polskim prawie istniał zapis, że tylko Poczta Polska może dostarczać przesyłki o wadze niższej niż 50 g. Wiązało to InPostowi ręce i nie dawało możliwości przejęcia wysyłek pocztowych. Problem został rozwiązany w bardzo kreatywny sposób. Okazało się, że Inpost do każdej takiej przesyłki dodawał niewielką 5-gramową blaszkę, która dociążała przesyłkę do prawnego poziomu, dzięki czemu w pełni legalnie można było je wysyłać.
Kolejną innowacją na polskim rynku wysyłkowym była wprowadzona w 2007 roku możliwość śledzenia przesyłek listowych przez Internet. Możliwość ta do tej pory zarezerwowana była jedynie dla dużych paczek kurierskich i nikt nawet nie planował rozszerzenia tej funkcji o paczki listowne.

Powstanie paczkomatów

Najważniejszą jednak innowacją i prawdziwą rewolucją na polskim rynku pocztowo-kurierskim było wprowadzenie paczkomatów. Idea była prosta. Po co kurier ma przyjeżdżać do klienta, umawiać się z nim i czekać na niego, co wiązało się z kłopotami dla obu stron dostawy, skoro klient mógł sam odebrać paczkę z miejsca blisko domu, o dowolnej godzinie i w dowolnym dniu.
Paczkomaty pojawiły się na polskich ulicach w 2009 i na początku nie wróżono im wielkiego sukcesu. Najwięksi prezesi i przedstawiciele firm widzieli w nich niszowy rynek, który nie spotka się z większym zainteresowaniem klientów. Jakże wielki był to z ich strony błąd.


Dziś paczkomat jest jednym z najpopularniejszych sposobów na dostarczanie paczek. Dzięki kolejnym ulepszeniom systemu, czyli np. możliwości samodzielnego nadawania paczek przez paczkomat, płacenia przy odbiorze paczki, czy też funkcji multiskrytki, czyli dostarczaniu wielu przesyłek do jeden skrytki, paczkomaty powoli staja się liderem na polskim rynku kurierskim. Nawet obecnie trwająca pandemia nie zatrzymała ich rozwoju, ponieważ Inpost wprowadził możliwość bezkontaktowego odbioru paczki. Na czym to polega? Przy pomocy aplikacji na smartfonie możliwe jest z jej poziomu otworzenie w zaledwie kilka sekund swojej skrytki i odebranie paczki. Bez kolejki, bez obsługi ekranu dotykowego.

Kurier InPost – pozostałe usługi

Oczywiście Inpost to nie tylko paczkomat. Typowy kurier Inpost dostarczający paczki pod drzwi klienta również jest w ofercie, lecz co oczywiste, nie jest tak popularny, jak przesyłki paczkomatowe.
Nie mniej zauważyć trzeba, jak wielką rewolucję w wysyłkach sprawił nam Inpost. Bez tej firmy, Polska niebyła by taka sama, bez licznych paczkomatów na ulicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here