Przesyłka konduktorska – co oznacza?

0
1055

Dawniej przesyłka konduktorska była dość popularną opcją, jednak wraz z rozwojem i wzrostem popularności firm kurierskich odchodzi w zapomnienie. Pomimo prawdziwych rewolucji, jakie przechodzi kolej, dalej jest jednak opcją, która zapewni szybkie i bezpieczne jej dostarczenie. Przesyłka konduktorska cieszy się popularnością bardziej wśród starszego pokolenia, młodsi nie zawsze zdają sobie sprawę z istnienia takiej możliwości.

Na czym polega przesyłka konduktorska?

Przesyłka konduktorska to nic innego jak przewiezienie dokumentów lub przedmiotu z punktu A do punktu B pociągiem. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ w ciągu kilku godzin, najczęściej tego samego dnia, możemy dostarczyć paczkę do miejsca oddalonego nawet o kilkaset kilometrów. Wystarczy, że rozkład jazdy pociągu pokrywa się z naszym miejscem, z którego chcemy paczkę wysłać oraz z miejscem, do którego chcemy ją dostarczyć.

Przesyłka konduktorska – jak prawidłowo nadać?

Aby nadać przesyłkę, nie wystarczy zwrócić się do konduktora. Na początek należy sprawdzić jakie pociągi umożliwiają przewóz przesyłek tego typu, ponieważ nie wszystkie posiadają taką opcję.

Jeśli upewniliśmy się, że pociąg umożliwia nadanie przesyłki konduktorskiej, powinniśmy ją odpowiednio przygotować. W widocznym miejscu należy czytelnie umieścić: imiona i nazwiska adresata oraz nadawcy, adresy, numery kontaktowe, stację nadania oraz odbioru przesyłki. Szczególnie ważny jest ostatni punkt, który pomoże odpowiednio szybko i sprawnie dotrzeć przesyłce na miejsce.

Następnie należy udać się na dworzec, gdzie kierownik pociągu przyjmie od nas opłatę. Jeżeli zostaniemy o to poproszeni, należy udzielić informacji o zawartości oraz szacunkowej wycenie przedmiotu. Na podstawie uiszczonej opłaty, czyli ceduły, kierownik pociągu wydaje nam zaświadczenie o przyjęciu przesyłki konduktorskiej. Co ważne może on odmówić zrealizowania usługi przewozu, jeśli zagrozi to opóźnieniem przejazdu lub gdy przedmiot nie został prawidłowo zapakowany.

Koszt przesyłki konduktorskiej jest stały i wynosi 30 zł. Jeżeli przesyłka jest ponadgabarytowa, a konduktor zgodzi się na jej przyjęcie, koszt wzrasta do 60 zł. Warto również pamiętać, że opłata za przesyłkę jest przyjmowana jedynie w gotówce.

W największych miastach istnieje również możliwość złożenia polecenia przesyłki konduktorskiej w punkcie nadań. Wiąże się to jednak z opłatą rzędu kilkunastu złotych.

Wymagania odnośnie wymiarów i zawartości przesyłki konduktorskiej

Przesyłki konduktorskie mają pewne ograniczenia. Nie mogą one być cięższe niż 10 kg oraz nie mogą przekraczać wymiarów 20x40x50 cm. Prawdopodobnie konduktor zapyta nas również, jaka jest zawartość paczki. W przesyłce nie mogą znajdować się:
– pieniądze i materiały kosztowne,
– dokumenty tożsamości,
– zwierzęta,
– amunicja oraz broń,
– inne przedmioty uważane za potencjalnie niebezpieczne.

Jak odebrać przesyłkę konduktorską?

Wydawana jest ona przez kierownika pociągu. Nie będzie on jednak czekał na odbiorcę, więc ważne, aby zjawić się na czas. Należy szybko odnaleźć przedział konduktorski, a przesyłka zostanie wydana po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego nasze prawo do odbioru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here