Doręczenie terminowe – co to oznacza?

0
596

Coraz więcej osób korzysta z usług firm kurierskich, szczególnie w sytuacji, w której często sprzedajemy i kupujemy różne przedmioty przez internet. Staje się to coraz popularniejszą opcją, chociażby ze względu na wygodę. Możemy przecież kupić różne towary, nie wychodząc z domu, a co lepsza, zazwyczaj nawet nie ruszając się z kanapy. Dodatkowo coraz częściej wygłaszaną opinią jest to, że w internecie niektóre przedmioty kupimy o wiele taniej niż w sklepie stacjonarnym, gdzie nakładana marża jest o wiele wyższa. Z tego właśnie powodu coraz częściej rezerwowaną opcją przesyłki jest doręczenie terminowe, które pozwala nam uzyskać gwarancję dostarczenia przesyłki w określonym terminie, szczególnie jeśli bardzo zależy nam na czasie.

Na czym polega doręczenie terminowe?

Doręczenie terminowe jest gwarancją, że firma kurierska wykona usługę dostarczenia przesyłki w taki sposób, aby dotarła ona do adresata:

– przed określoną godziną, np. do godziny 11:00 lub 8:00 następnego dnia,
– w określonym przez nas przedziale godzinowym, który zazwyczaj jest dwugodzinny, np. 11:00-13:00, 16:00-18:00,
– o określonej godzinie (jednak warto zaznaczyć, że w tym wypadku dopuszczalne są widełki +/- 20 minut), np. 13:20, 16:00
– po określonej godzinie, np. po godzinie 18:00
– w dni niestandardowe takie jak soboty, niedziele i święta.

Oczywiście są to usługi dodatkowo płatne. Ich realizacja jest możliwa w momencie zaznaczenia odpowiedniej opcji podczas zamawiania przesyłki i po opłaceniu jej. Dopiero wtedy zadeklarowany termin jest dla firmy kurierskiej wiążący. Warto o tym pamiętać, ponieważ często zdarza się, że z chęci zaoszczędzenia, wpisujemy w polu uwagi swoje życzenia odnośnie doręczenia przesyłki.

Pamiętajmy jednak, że są one dla kuriera jedynie pewnego rodzaju wskazówką, a ich zrealizowanie jest jego dobrą wolą i nie ma on obowiązku się do nich stosować. Często spełnienie próśb wszystkich klientów spowodowałoby całkowitą dezorganizację jego pracy, a przecież zależy nam, aby przesyłki były dostarczane jak najszybciej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim jeszcze przed wysłaniem przesyłki należy zapoznać się z aktualną dostępnością danej usługi dla konkretnej miejscowości. Często opcja doręczenia terminowego jest dostępna jedynie dla większych miast, w których znajduje się oddział danej firmy kurierskiej. Jeszcze większe ograniczenia mogą wystąpić w przypadku bardzo wczesnych godzin porannych, w jakich chcemy, aby przesyłkę nam dostarczono.

Wszystko bowiem w takich momentach zależy od planowanego przyjazdu transportu liniowego do lokalnego magazynu. Niestety obiekty, znajdują się w dość dużych odległościach od sortowni centralnych, mogą otrzymywać przesyłki nawet po godzinie 9 rano, a w warunkach zimowych lub w przypadku zdarzeń losowych, dużo później.

Dodatkowo miejmy świadomość, że proces rozładunku, sortowania i wydawana paczek też zajmuje trochę czasu i z tego właśnie powodu usługi w niektórych miastach są mocno ograniczone, pomimo najlepszych chęci ze strony firm kurierskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here