List do Niemiec – jak zaadresować?

0
657

Wysyłanie listu do Niemiec wielu osobom kojarzy się z trudnym zadaniem. Nie są przekonani, czy będą potrafili go właściwie zaadresować. Czy adresowanie listu do Niemiec jest skomplikowane? Wbrew pozorom nie. List do Niemiec adresuje się szybko i łatwo, trzeba pamiętać jednak o pewnych zasadach. Popełnienie z pozoru banalnych błędów może bowiem skończyć się tym, że list nie dotrze do adresata, zaginie lub zostanie zwrócony do nadawcy.

Właściwy adres nadawcy i odbiorcy

Jak zaadresować list do Niemiec? Trzeba przede wszystkim przygotować pełny i prawidłowy adres zarówno odbiorcy, jak i nadawcy. Odbiorcy po to, by list rzeczywiście dotarł, nadawcy zaś po to, by w razie czego można go było zwrócić do nadawcy. Tak się może zdarzyć nie tylko z uwagi na błędny adres odbiorcy. Wystarczy, że adresat odmówi przyjęcia, a list będzie musiał być zwrócony do nadawcy.

Co może znaleźć się w liście?

list do niemiec

List może nie zostać przekazany odbiorcy, jeśli będą w nim rzeczy nielegalne, lub takie, które w liście znaleźć się nie powinny. Do pierwszej grupy należy zaliczyć wszelkie rzeczy zakazane przez przepisy prawa. Już przesyłanie leków czy papierosów w liście jest naruszeniem prawa. Jeśli zostanie stwierdzone, że w liście są rzeczy zakazane przez prawo, na pewno nie dotrze on do odbiorcy. Warto jednak pamiętać, że list może nie dotrzeć także wtedy, gdy znajdą się w nim rzeczy zbyt duże lub zbyt ciężkie. Takie rzeczy bowiem trzeba wysyłać paczką, nie zaś w liście. Nie powinno się też wkładać do listów elementów ostrych. Mogą uszkodzić kopertę, wypaść, a nawet spowodować zranienie listonosza czy też innego pracownika, który będzie trzymał list w rękach.

List do Niemiec – Adresowanie krok po kroku

Nigdy nie powinno pisać się adresu przy pomocy pióra czy pisaka. Jeśli bowiem list choć trochę zamoknie, adres stanie się rozmazany, a więc nieczytelny. Taki list na pewno nie dotrze do adresata, ponieważ nie będzie wiadomo, kto nim konkretnie jest i pod jakim adresem mieszka. Lepiej adresy na kopercie zapisywać długopisem. Mogą też być rzecz jasna nadrukowane.

W lewej górnej części koperty trzeba wpisać dane nadawcy. Oczywiście pełne dane, czyli imię, nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania, a także miasto, wraz z kodem pocztowym. Można też zapisać swój numer telefonu, nie jest to jednak obowiązkiem. Koniecznie też należy w ostatniej linijce zapisać kraj nadawcy, w tym przypadku będzie to adnotacja Polska lub Poland.

Dane adresata wpisuje się w dolnej, prawej części koperty. Tu również powinno się znaleźć imię, nazwisko oraz adres wraz z kodem pocztowym i nazwą miasta. Konieczne jest też podanie kraju, a więc w tym przypadku będzie to napis Niemcy lub Deutschland. Tak zaadresowana wysyłka za granicę jest gotowa do drogi.

list do niemiec

Dane trzeba wpisywać czytelnie

Nieczytelne pismo może spowodować duże problemy. Dane adresowe, których nie można łatwo przeczytać, mogą doprowadzić do tego, że list nie dotrze do adresata. Nikt bowiem nie będzie tracił czasu na odszyfrowywanie, co tak naprawdę jest na kopercie napisane. Taki list wróci do nadawcy, jeśli oczywiście jego adres będzie czytelny. W innym przypadku może zostać zutylizowany. Ci, którzy mają nieczytelne pismo, powinni rozważyć wpisywanie danych adresowych drukowanymi literami.

Gdzie wysłać list do Niemiec?

Aby wysłać list do Niemiec nie trzeba w tym celu chodzić na pocztę. Szybciej i taniej jest wysłać taki list za pośrednictwem brokera kurierskiego. Może być taniej nawet o ponad 50 procent. Brokerzy mają w swojej ofercie możliwość wysyłki listu lub paczki za pośrednictwem jednej z kilku firm kurierskich. Często też firmy kurierskie oferują im swoje usługi dużo taniej, niż indywidualnym klientom, dlatego i oni mogą klientom oferować niższe koszty wysyłki listów i paczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here