Usługi kurierskie – co oferuje rynek?

0
690

W dobie tak intensywnego wzrostu zapotrzebowania na usługi kurierskie, rynek stale ewoluuje i rozwija się, oferując nie tylko coraz szersze pole działania, ale również bardziej rozwinięte usługi. Wzrost liczby przesyłanych paczek przełożył się jednoznacznie na tworzenie rozległych sieci sortowni, co znacząco ułatwia i przyspiesza obsługę klientów. Jakie obecnie usługi oferują kurierzy?

Tradycyjna paczka z dostawą do domu

To standard, który ma każda firma kurierska. Paczkę nadać można bezpośrednio u kuriera lub w punkcie obsługi. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia wybór sposobu nadania, ale i odbioru przesyłki o dowolnej porze i w dowolnym miejscu.

Przesyłki zagraniczne

Firmy obecnie oferują przesyłki międzynarodowe w przystępnych cenach. Dotyczy to nie tylko krajów Unii Europejskiej. Obecnie rynek tak prężnie się rozwija, że przesyłkę można wysłać na inny kontynent. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi opłatami celnymi, jednak po ich uiszczeniu przesyłka wędruje w świat.

Monitoring przesyłki

To usługa, która jest już standardem. Jeszcze kilka lat temu śledzenie paczki było zarezerwowane dla nielicznych usługodawców. Dziś jest powszechnie udostępniana przez firmy kurierskie. Ponadto najwięksi gracze na rynku umożliwiają klientom zlokalizowania przesyłki z każdego miejsca na ziemi o dowolnej porze. System jest tak dopracowany, by współpracował zgodnie na całym świecie

Pobranie i ubezpieczenie

Standardem jest już również usługa opłaty za pobraniem oraz możliwość ubezpieczenia przesyłki. Dzięki temu paczki o cennej zawartości są zabezpieczone na wypadek uszkodzenia lub zguby, a klient ma gwarancję rekompensaty w takim przypadku.

Usługi kurierskie – sobota, niedziela, święto

Obecnie coraz częściej firmy kurierskie w trosce o zapotrzebowanie klientów udostępniają swoje usługi również w dni wolne. To oczywiście więcej pracy dla kuriera, jednak skraca to znacznie czas oczekiwania na wysyłkę i odbiór przesyłki.

SMS, email – powiadomienie

Zazwyczaj kurierzy wysyłają wiadomości SMS lub e-mail o statusie przesyłki. W zależności od usługi kurier wysyła informację o problemach z nadaniem lub doręczeniem lub o sytuacjach wyjątkowych – niecodziennych.

Doręczenie do rąk własnych

Jeśli przesyłka ma dotrzeć do konkretnej osoby, można zamówić dodatkowo doręczenie do rąk własnych. Usługa na wzór listu poleconego w Poczcie Polskiej rozszerzyła się również na przesyłki kurierskie, co w przypadku dokumentów wymagających potwierdzenia odbioru jest niezwykle istotne.

Zwrot dokumentów podpisanych

Kurier może również zwrócić podpisaną dokumentację do nadawcy. To wygodne rozwiązanie, z którego często korzystają przedsiębiorcy i firmy. Wystarczy zamówić usługę dodatkową, by szybko i bezproblemowo załatwić sprawy biznesowe.

Usługi kurierskie – przesyłka zwrotna

Usługa zwrotu przesyłki do nadawcy w przypadku nieudanej próby doręczenia lub w przypadku odmowy przyjęcia przez odbiorcę. Takie sytuacje się niestety zdarzają. Wybór usługi dodatkowej zaoszczędzi czasu i formalności przy zwrocie przesyłki.

Przeadresowanie paczki

To wygodne rozwiązanie w przypadku konieczności zmiany adresu dostawy przesyłki, kiedy jest już ona w drodze. Należy jednak dodać, że możliwe jest to tylko na terenie kraju pierwotnego adresy odbiorcy.

Przedmioty delikatne i żywe

Przedmioty łatwo tłukące się, płyny, gazy, szkło, rzeczy łamliwe muszą być transportowane ze szczególną ostrożnością. Niestety w przypadku usług standardowych nie zawsze istnieje możliwość, by kurier dołożył wszelkich starań i ochronił przesyłki delikatne. W tym przypadku najlepiej dokupić usługę „Ostrożne”, by mieć pewność i gwarancję bezpiecznego transportu przesyłki. Kurierzy często transportują również żywe rośliny, owady, ptaki. Zatem to usługa niezbędna, by przesyłka traktowany była w odpowiedni sposób.

Alternatywny adres doręczenia

To idealny sposób na przyspieszenie dostawy. Dlatego podczas nieobecności w domu warto dla bezpieczeństwa podać adres zastępczy, np. do sąsiada, by kurier mógł zostawić przesyłkę bez konieczności ponownej wizyty.

Express – błyskawiczna dostawa

Firmy obecnie oferują za dopłatą błyskawiczną dostawę. W przypadku paczki krajowej zostanie dostarczona w dniu następnym od jej nadania, paczka międzynarodowa dotrze pod wskazany adres w ciągu 3 dni. Dotyczy to krajów Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu usługi wiodących firm kurierskich w Polsce były znacznie ograniczone. Dziś – w dobie rosnącego zapotrzebowania na jak najlepszą obsługę i szybkość dostawy oferty kurierów bardzo się rozrosły. Dzięki temu jakość świadczonych usług jest na najwyższym poziomie, a klienci oczekujący na realizację zlecenia mają gwarancję szybkiej i bezpiecznej dostawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here